Park Stefana Batorego w Stargardzie


Park Stefana Batorego, usytuowany w rozwidleniu ulic Kościuszki i Spokojnej, to drugi co do wielkości park w Stargardzie, który rozciąga się na powierzchni 7 ha. Planując wizytę, warto zauważyć, że przestrzeń ta znajduje się po zachodniej stronie przylegającej do Starego Cmentarza.

Historia parku ma ciekawe i dość dramatyczne korzenie. Powstał on na miejscu, które w połowie XIX wieku pełniło funkcję cmentarza ewangelickiego, znanego jako Neuer Friedhof, czyli Nowy Cmentarz. W centralnej części tej nekropolii znajdowała się piękna kaplica oraz dom pogrzebowy, co świadczyło o znaczeniu tego miejsca.

Po II wojnie światowej cmentarz niechcący przeszedł w stan stopniowej dewastacji. Niemieckie nagrobki były narażone na rozkradanie i przekształcanie w pomniki poświęcone Polakom. Dopiero w 1970 roku podjęto decyzję o zagospodarowaniu tego terenu jako parku. W ramach prac rekultywacyjnych dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów, wyrównano teren, a także ustawiono ławki, co nadało temu miejscu nowy charakter.

W latach 90. XX wieku dokonano odtworzenia dawnego układu ścieżek w parku, a po upływie kolejnych ośmiu lat zainstalowano w nim nowoczesne oświetlenie. Dzięki tym zmianom park zyskał na atrakcyjności, stając się ulubionym miejscem spacerów mieszkańców oraz odwiedzających Stargard.

Warto także zwrócić uwagę na to, że w pobliżu głównej bramy Starego Cmentarza znajduje się jedyny zachowany nagrobek niemiecki, który przybrał formę głazu narzutowego. Owa atrakcja przyciąga uwagę wszystkich miłośników historii oraz tych, którzy pragną lepiej poznać dziedzictwo tego regionu.


Oceń: Park Stefana Batorego w Stargardzie

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:17