Cukrownia Kluczewo


Cukrownia Kluczewo to zakład produkcyjny, który ma swoje korzenie w historii przemysłu cukrowniczego. Położona w Kluczewie, jednej z południowych dzielnic Stargardu, przy ul. W. Broniewskiego 23, cukrownia ta stanowi istotny element regionalnej gospodarki.

Historia zakładu rozpoczyna się w 1884 roku, kiedy to zainaugurowano jego pierwszą kampanię buraczaną. W początkowym okresie działalności produkowano jedynie cukier żółty, znany także jako cukier surowy. Surowce do produkcji sprowadzano głównie z pobliskich wsi, co podkreśla lokalny charakter tej produkcji. Warto zaznaczyć, że w trakcie II wojny światowej cukrownia pełniła rolę miejsca pracy dla jeńców wojennych różnych narodowości, w tym Polaków, Francuzów, Rosjan oraz Jugosłowian, którzy byli więźniami obozu Stalag II D.

Obecnie cukrownia Kluczewo jest częścią Krajowej Spółki Cukrowej, będąc jedyną tego typu placówką w województwie zachodniopomorskim. W 2002 roku zrealizowano projekt budowy silosu na cukier, który w tamtym czasie był największym w Europie Środkowej. Silos ten ma imponującą pojemność 50 tysięcy ton cukru i wysokość 57 m. W 2018 roku z kolei otwarto kolejny silos, który pomieści o 10 tysięcy ton więcej cukru niż jego poprzednik, osiągając przy tym wysokość o 3,5 m większą.

Od 2008 roku na stanowisku dyrektora oddziału KSC Cukrownia Kluczewo pracuje Paweł Dawiskiba, natomiast głównym technologiem jest Piotr Bilewicz. Te osoby prowadzą cukrownię w kierunku nowoczesnej produkcji, dbając o wysokie standardy technologiczne i jakościowe produktów.

Przypisy

  1. E. Chanczewska, Głos Szczeciński: Cukiernica na 50 tysięcy ton. Rzeczpospolita, 21.10.2002 r. [dostęp 11.06.2010 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":

Regionalny Stargardzki Park Wysokich Technologii | Stargardzki Park Przemysłowy | Spichlerz w Stargardzie

Oceń: Cukrownia Kluczewo

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:14