Zakład Karny z siedzibą w Stargardzie, znany wcześniej jako Zakład Karny Stargard Szczeciński, to jednostka o charakterze zamkniętym, która była przeznaczona dla mężczyzn odbywających swoją pierwszą karę pozbawienia wolności. W obrębie tej instytucji istniały różne oddziały, które obejmowały:
- areszt śledczy,
- zakład karny typu półotwartego dla osób odbywających karę po raz pierwszy,
- zakład karny typu półotwartego dla dorosłych i młodocianych,
- zakład karny typu zamkniętego dla dorosłych i młodocianych.
Jednostka ta funkcjonowała do 30 listopada 2021 roku. W dniu 1 grudnia 2021 roku została zniesiona i przekształcona w Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Szczecinie, co oznacza znaczącą zmianę w strukturze systemu penitencjarnego w tym regionie.
Historia
Zakład Karny w Stargardzie ma swoją historię sięgającą czasów II wojny światowej. Budynki, w których obecnie zlokalizowany jest zakład, wzniesiono w 1940 roku, a ich pierwotnym przeznaczeniem był oboz przejściowy dla jeńców wojennych „Dulag L” (Durchgangsleger). Teren obozu zajmował powierzchnię około 600 ha, a jego ogrodzenie tworzyły druty kolczaste oraz wieże strażnicze. Wraz z końcem 1939 roku, obozowi nadano nazwę Stalag II D.
W drugiej połowie 1939 roku przybyli pierwsi polscy jeńcy. Na początku istnienia Stalagu dostępny był jedynie barak kuchenny oraz gospodarczy. Po pół roku polscy jeńcy przystąpili do budowy własnych baraków – zarówno drewnianych, jak i murowanych, które miały służyć jeńcom z innych krajów.
Rok 1945 przyniósł wyzwolenie miasta, co zaowocowało przejęciem obiektów przez Wojsko Polskie. Dowództwo garnizonu z uwagi na niewielką użyteczność tych obiektów wyraziło gotowość do ich przekazania na potrzeby miasta. W tym czasie Centralne Władze Więziennictwa szukały odpowiednich miejsc na ośrodki pracy dla więźniów, ponieważ wiele zakładów zlikwidowano w związku z reorganizacją górnictwa węglowego. Ostatecznie zdecydowano o utworzeniu w dawnym obozie specjalnego zakładu dla skazanych wojskowych i służb paramilitarnych.
Na koniec 1957 roku obiekty te zostały przekazane do dyspozycji więziennictwa. Już w pierwszym kwartale 1958 roku przygotowano pierwszy barak dla skazanych, a Ośrodek Pracy Więźniów rozpoczął działalność w tym samym budynku, który obecnie jest siedzibą Stargardzkiego Centrum Kultury. Pierwszą grupę skazanych zarejestrowano 30 kwietnia 1958 roku, gdyż to właśnie tego dnia rozpoczęto ich przyjmowanie.
W latach 60. i 70. w zakładzie odbywali karę aresztu wojskowego żołnierze, którzy przebywali tam obok cywilów. Wprowadzono wówczas programy szkolenia wojskowego, nad którymi czuwała kadra instruktorska z Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz dowódca jednostki z kompleksu Białych koszar w Stargardzie. Na początku osadzeni żołnierze byli zatrudniani w okolicznych PGR-ach i stacjach obsługi samochodów. W 1963 roku powstało samodzielne przedsiębiorstwo POM Nr 5, które rozwiązało częściowo problemy z zatrudnieniem skazanych. W 1973 roku żołnierze zostali przeniesieni do nowo otwartego zakładu w Płotach, a w 1974 roku OPW przekształcono w zakład karny.
W latach 70. i 80. Areszt Śledczy kontynuował działalność w budynku nr 105 z końca XIX wieku, a od 1983 roku, po przebudowie, mieści się tu Stargardzkie Centrum Kultury. W okresie stanu wojennego i w latach 90. zakład wykonywał różnorodne zadania na polecenie OISW Szczecin.
W 2011 roku zakład zyskał nową kaplicę więzienną, a uroczystość jej poświęcenia zaszczyciła swoją obecnością wielu znakomitych gości. Wśród nich był przewodniczący Sądu Okręgowego w Szczecinie, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej oraz dyrektor Zakładu Karnego w Stargardzie. Głównym celebransem był ks. prał. Paweł Wojtas, główny kapelan więziennictwa w Polsce. Kapelanem zakładu został ks. Łukasz Urbaniak, związany z Parafią Miłosierdzia Bożego w Stargardzie, w której to parafii mieści się zakład. Dzięki zaangażowaniu kapelana oraz skazanych, kaplica została wyposażona w niezbędne przedmioty, a witraże oraz stację drogi krzyżowej wykonali sami osadzeni. Nabożeństwa odbywały się przy ołtarzu przekazanym przez Kościół Miłosierdzia Bożego w Stargardzie, w którym proboszczem jest ks. prałat Zygmunt Zawitkowski.
W grudniu 2014 roku przeszła długa tradycja przekazywania upominków dla dzieci z Domu Dziecka w Stargardzie, jakie zbierano w ramach akcji poboru krwi organizowanej przez funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz innych mundurowych. Zakład Karny współpracuje ze społecznością lokalną, co pozwala na socjalną readaptację osób, które popadły w konflikt z prawem. Współprace te obejmują m.in. Stargardzkie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Komendę Hufca ZHP. Wśród skazanych działają grupy wsparcia, takie jak anonimowi alkoholicy, a także realizowane są różnorodne programy aktywizacji zawodowej w ramach Klubu Pracy.
W Zakładzie Karnym w Stargardzie istnieje Centrum Kształcenia Ustawicznego. Funkcjonuje tu Zespół Szkół nr 1 dla dorosłych, który kształci skazanych w zawodzie ślusarza przez okres 2 lat. Szkoła dysponuje dobrze wyposażoną pracownią komputerową oraz posiada uprawnienia do przeprowadzania egzaminów zawodowych.
Od 2015 roku działalność rozwija zespół rockowy Adrenalina, który brał udział w wystawie zdjęć z Kuby zorganizowanej przez Sławomira Preissa. Ostatnio zaprezentowane wystawy obejmowały „Kolory prawosławia” oraz ekspozycję związaną z historią dawnych Stalagów. Obecnie powstaje sala widowiskowa, która ma być oddana do użytku w 2016 roku.
Na początku 2016 roku, po niemal dziesięcioletniej posłudze, ks. Łukasz Urbaniak pożegnał się z jednostką. W maju tego samego roku odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków nowemu dyrektorowi, mjr Jarosławowi Dąbrowskiemu, który przejął funkcję od ppłk Leszka Kucyrki. Z dniem 1 marca 2017 roku nowym dyrektorem Zakładu Karnego w Stargardzie został ppłk Paweł Kowalski, wcześniej zastępca dyrektora Zakładu w Nowogardzie. W czerwcu tego samego roku dyrektorem zostałem mjr Adam Ładniak, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora administrowania. Dnia 9 października 2018 roku otworzono nową halę produkcyjną o powierzchni 1000 m², w której skazani budują sieci trakcji kolejowej dla lokalnej firmy Kuca, jako część rządowego programu „Praca dla więźniów”. W trakcie tej uroczystości podpisano akt erekcyjny pod budowę pawilonów mieszkalnego i usługowego, które mają być oddane do użytku w 2020 roku. Nowe miejsca będą mogły pomieścić 258 osadzonych, a w ich projekt wnioskowane są także tereny rekreacyjne oraz sprzęt kuchenny.
Komendanci/Naczelnicy/Dyrektorzy
W historii Zakładu Karnego w Stargardzie, znaleźć możemy szereg ważnych postaci, które miały kluczowy wpływ na rozwój oraz funkcjonowanie placówki.
- Józef Troszczyński – Komendant Ośrodka Pracy Więźniów (1958-1961),
- Zdzisław Serafiński – Komendant Ośrodka Pracy Więźniów (1961-1965),
- Czesław Szyszka – Komendant Ośrodka Pracy Więźniów (1965-1974),
- Stanisław Grzywacz – Naczelnik Zakładu Karnego (1974-1985),
- Michał Jurczak – Naczelnik Zakładu Karnego (1985-1987),
- Mieczysław Westphal – Naczelnik Zakładu Karnego (1987-1991),
- Andrzej Jarliński – Naczelnik Zakładu Karnego (1991-1995),
- Jacek Brzezicki – Naczelnik Zakładu Karnego (1995-1996), Dyrektor (1996-2010),
- Leszek Kucyrka – Dyrektor Zakładu Karnego (od 2010-2016),
- Jarosław Dąbrowski – Dyrektor Zakładu Karnego (maj 2016-luty 2017),
- Paweł Kowalski – Dyrektor Zakładu Karnego (marzec 2017-2017),
- Adam Ładniak – Dyrektor Zakładu Karnego (od 2017).
Struktura organizacyjna
Zakład Karny w Stargardzie posiada złożoną strukturę organizacyjną, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu jednostki. W jej skład wchodzą:
- kierownictwo i stanowiska samodzielne,
- dział penitencjarny,
- dział ochrony,
- dział ewidencji,
- dział finansowy,
- dział kwatermistrzowski,
- zakład opieki zdrowotnej.
Każdy z wymienionych działów ma swoje specyficzne zadania i funkcje, które przyczyniają się do efektywnego zarządzania jednostką oraz zapewnienia bezpieczeństwa i opieki dla osadzonych.
Zadania
Dyrektor Zakładu Karnego w Stargardzie pełni swoje obowiązki zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 r. Jego główne zadania obejmują:
- tymczasowe aresztowanie w sposób zapewniający prawidłowy przebieg postępowania karnego,
- ochronę społeczeństwa przed osobami osadzonymi w placówkach,
- utrzymanie porządku oraz bezpieczeństwa w zakładzie,
- wszelkie czynności administracyjne związane z tymczasowym aresztowaniem oraz wykonywaniem kar, a także dokumentowanie tych działań,
- organizowanie pracy, która sprzyja nabywaniu umiejętności zawodowych,
- prowadzanie zajęć edukacyjnych oraz kulturalno-oświatowych i sportowych,
- wspieranie procesu readaptacji społecznej skazanych poprzez ułatwianie im kontaktów z bliskimi osobami z wolności,
- zapewnienie, aby osoby odbywające kary pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowane miały przestrzegane swoje prawa, w szczególności poprzez zapewnienie humanitarnych warunków odbywania kary, poszanowanie ich godności osobistej, dostępu do opieki zdrowotnej oraz możliwości korzystania z posług religijnych.
Przypisy
- Służba Więzienna / Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Szczecin / Zakład Karny Stargard [online], sw.gov.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Służba Więzienna / Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Szczecin / Zakład Karny Stargard [online], sw.gov.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Emilia Chanczewska: Zlikwidowali Zakład Karny w Stargardzie. Od 1 grudnia 2021 roku został połączony z Aresztem Śledczym w Szczecinie. Stał się jego „ozetem”. gs24, 01.12.2021 r. [dostęp 02.01.2022 r.]
- Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23.08.2021 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych (M.P. z 2021 r. poz. 790).
- Komunikat personalny – Służba Więzienna [online], www.sw.gov.pl [dostęp 13.01.2018 r.]
- a b EmilaE. Chanczewska, Pożegnanie dyrektora Zakładu Karnego w Stargardzie, ppłk Jarosława Dąbrowskiego, „gs24.pl” [dostęp 01.03.2017 r.]
- Stargard. Ponad 50 więźniów znajdzie pracę w nowej hali. Trwa duża rozbudowa zakładu karnego [ZDJĘCIA, WIDEO] | Stargard Nasze Miasto [online], stargard.naszemiasto.pl [dostęp 13.04.2020 r.]
- a b c d e f g Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Szczecin: ZK Stargard. [dostęp 03.02.2015 r.]
- a b Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Szczecin: ZK Płoty. [dostęp 03.02.2015 r.]
- Niedziela: Kaplica w ZK Stargard.
- a b BIP: Biuletyn. [dostęp 03.02.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki wojskowe":
Białe koszary w Stargardzie | Klub Wojskowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Stargardzie | Prochownia w Stargardzie | Arsenał w Stargardzie | Czerwone koszary w StargardzieOceń: Zakład Karny w Stargardzie