Zdzisław Świniarski to wybitna postać w strukturach Wojska Polskiego, urodzony 16 kwietnia 1966 roku w Stargardzie Szczecińskim.
Pełni on funkcję podpułkownika oraz posiada tytuł magistra inżyniera, co podkreśla jego wysoką kwalifikację zawodową oraz zaangażowanie w rozwój armii polskiej.
Życiorys
Zdzisław Świniarski przyszedł na świat w roku 1966 w Stargardzie Szczecińskim. Jego profesjonalna kariera rozpoczęła się w 1986 roku, kiedy to wstąpił do Wojska Polskiego, zostając podchorążym w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych. W roku 1990 objął dowództwo plutonu inżynieryjnego w 2 batalionie strzelców armii polskiej, który wchodził w skład 12 Dywizji Zmechanizowanej. Inteligentne i odważne decyzje, które podejmował, wkrótce doprowadziły do jego awansu, a w 1992 roku przejął dowodzenie kompanią inżynieryjno-drogową.
W roku 1996 Zdzisław otrzymał zadanie dalszego kształcenia się. Został skierowany na dwuletnie studia do Wojskowej Akademii Technicznej, co było ważnym krokiem w jego karierze zawodowej. Po ukończeniu studiów awansował na stanowisko starszego oficera sekcji wojsk inżynieryjnych w dowództwie 12 DZ, gdzie jego zadania obejmowały coraz bardziej odpowiedzialne obowiązki.
W 2004 roku Zdzisław Świniarski pełnił funkcję szefa sztabu, a niedługo później objął stanowisko zastępcy dowódcy 2batalionu strzelców armii polskiej w Stargardzie Szczecińskim. Jego umiejętności przywódcze oraz zdolność do efektywnego zarządzania zasobami wojskowymi zaowocowały awansem na kurs przygotowujący do objęcia stanowisk dowódczych na poziomie podpułkownika.
Po zakończeniu kursu, w 2007 roku został dowódcą 16 batalionu strzelców armii polskiej w Tczewie, którym dowodził do 23 grudnia 2010. Podczas swojej służby podejmował się różnorodnych zadań, w tym działań związanych z oczyszczaniem i rozminowywaniem terenów oraz budową obiektów mostowych. Jego koordynacja i organizacja szkoleń, na przykład dotyczących przepraw na rzece Wiśle, przyczyniły się do poprawy efektywności działań wojsk inżynieryjnych.
Oprócz tego, Świniarski był odpowiedzialny za szkolenie załóg statków powietrznych wojsk lądowych oraz żołnierzy z zakresu niszczenia zatorów lodowych, korzystając z uczestnictwa śmigłowców. Lata 2010–2017 spędził jako szef sztabu w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Na końcu swojej kariery wojskowej, został zwolniony z zawodowej służby wojskowej 31 marca 2017 roku.
Awanse
W ciągu swojej kariery wojskowej, Zdzisław Świniarski odniósł następujące sukcesy w zakresie awansów:
- podporucznik – 1990,
- porucznik – 1993,
- major – 2002,
- podpułkownik – 2007.
Ordery i odznaczenia
Wśród wyróżnień i odznaczeń, które otrzymał Zdzisław Świniarski, można wymienić liczne medale oraz inne formy uznania za jego służbę w siłach zbrojnych. Oto niektóre z nich:
- złoty medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- srebrny medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- brązowy medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- medal „Zasłużonemu Saperowi WP”,
- list gratulacyjny od Dowódcy Wojsk Lądowych.
Przypisy
- Ministerstwo Obrony Narodowej. Aktualności [online], archiwum2013.mon.gov.pl [dostęp 15.03.2020 r.]
- Wojsko Polskie | W przeddzień Święta Niepodległości [online], archiwum.wojsko-polskie.pl [dostęp 15.03.2020 r.]
- Święto Wojska Polskiego w 16 PDZ [online], portel.pl [dostęp 11.03.2020 r.]
- Nowy szef tczewskich saperów [online], tczew.naszemiasto.pl [dostęp 10.03.2020 r.]
- Tczewscy saperzy mają już nowego szefa [online], tczew.naszemiasto.pl [dostęp 10.03.2020 r.]
- Żuchowski 2009, s. 286.
- Żuchowski 2009, s. 285.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Rolf Kaldrack | Piotr Trytek | Werner von BlombergOceń: Zdzisław Świniarski