Marek Jasiński (kompozytor)


Marek Piotr Jasiński, urodzony 10 września 1949 roku w Stargardzie, pozostawił trwały ślad w polskiej muzyce. Był nie tylko utalentowanym kompozytorem, ale również cenionym pedagogiem. Jego kariera zawodowa była ściśle związana z miastem Szczecin, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz pasją do muzyki z młodymi adeptom.

W ciągu swojej pracy akademickiej, Marek Jasiński pełnił funkcję wykładowcy w renomowanych instytucjach edukacyjnych. Był profesorem w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie wpływał na rozwój wielu utalentowanych muzyków.

Jego wkład w sztukę muzyczną oraz edukację muzyczną pozostaje nieoceniony, a pamięć o nim trwa wśród tych, którzy mieli zaszczyt go znać.

Życiorys

Już w wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W następnych latach uczęszczał do Społecznego Ogniska Muzycznego w Stargardzie, a później kontynuował edukację w Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinie, gdzie kształcił się pod okiem Haliny Nowackiej-Durnaś. W 1974 roku uzyskał dyplom z wychowania muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a pięć lat później ukończył studia z zakresu kompozycji w klasie Andrzeja Koszewskiego. W latach 1983 oraz 1987 miał również okazję doskonalić swoje umiejętności na Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich w Bułgarii (Borowec), które były organizowane przez Międzynarodową Radę Muzyczną UNESCO.

Po zakończeniu studiów, od 1979 roku, włączył się w działalność szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także w punkcie konsultacyjnym gdańskiej Akademii Muzycznej w Koszalinie. Jego współpraca obejmowała również Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, który prowadził Jan Szyrocki. W latach 1990–1996 pełnił obowiązki prodziekana Wydziału Pedagogiki Instrumentalnej w szczecińskiej filii poznańskiej uczelni, a także przewodniczył Pomorskiemu Stowarzyszeniu Instrumentalistów Academia. Od 1995 roku był wykładowcą na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie przygotowywał studentów w dziedzinie kompozycji oraz nauk pokrewnych. W latach 1999–2005 pełnił poważną funkcję dziekana tego wydziału.

Uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych 10 maja 2000 roku, nieprzerwanie angażując się w własną twórczość muzyczną. Uczestniczył aktywnie w licznych krajowych oraz zagranicznych festiwalach muzycznych i konkursach kompozytorskich, w tym jako członek jury, a także w międzynarodowych kursach kompozytorskich organizowanych przez UNESCO.

Twórczość Marka Jasińskiego obfituje w różnorodne utwory, w tym kompozycje chóralne, wokalno-instrumentalne i instrumentalne. Dwa z jego najważniejszych dzieł, Beatus Vir i Pieśń Zwiastowania, otrzymały prestiżowe nagrody na międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Jasno wyraził swoje umiejętności, komponując Lux et Veritas na inaugurację organów w szczecińskiej katedrze.

Jego osiągnięcia zostały uhonorowane licznymi odznaczeniami, w tym Srebrnym Medalem Gloria Artis w 2006 roku oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2003. W tym roku został również pierwszym laureatem Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Dodatkowo, Marka Jasińskiego nagradzano innymi wyróżnieniami artystycznymi.

Niestety, zmarł nagle w Rumunii podczas prowadzenia zajęć w Klużu-Napoce w ramach Europejskiego Programu FABREC. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki w Stargardzie.

Twórczość

Dorobek artystyczny Marka Jasińskiego obejmuje różnorodne gatunki muzyczne, w tym utwory wokalne, wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne, a także kompozycje od orkiestrowych aż po solowe. Muzyka sakralna, zarówno wokalna, jak i wokalno-instrumentalna, zajmowała szczególne miejsce w jego twórczości.

Wśród jego najważniejszych dzieł można wymienić:

  • De profundus na orkiestrę symfoniczną (1982),
  • Nike na chór i orkiestrę symfoniczną (1980),
  • opera Książę ostatni (1993),
  • Requiem na chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1989),
  • Kantata o Rzeczypospolitej na głosy solowe, chór i orkiestrę symfoniczną (1998),
  • Da Pacem Domine na alt, baryton i orkiestrę symfoniczną (1996),
  • Muzyka jesienna na smyczki (1988),
  • Psalm 150 na chór i orkiestrę (1997),
  • Dona nobis pacem na chór i orkiestrę (1999),
  • Psalm 100 na chór mieszany (1994),
  • Cantus festivus na chór mieszany (1996).

Upamiętnienie

Upamiętnienie twórczości Marka Jasińskiego oraz szerzenie wiedzy na temat jego osiągnięć to kluczowa misja „Stowarzyszenia im. Profesora Marka Jasińskiego”, które ma swoją siedzibę w Szczecinie. W skład stowarzyszenia wchodzą zarówno jego członkowie, jak i przedstawiciele Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W marcu oraz kwietniu 2011 roku zorganizowano szereg koncertów w Bydgoszczy i Szczecinie, podczas których wykonano Requiem Profesorowi Markowi Jasińskiemu. Warto zaznaczyć, że kompozytorzy, którzy brali udział w tym wydarzeniu, byli uczniami Marka Jasińskiego, co nadaje całości szczególnego znaczenia.

Data 5 lutego 2011 roku jest wyjątkowa, gdyż Marek Jasiński zyskał miano patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie, co dodatkowo podkreśla jego wielki wpływ na młode pokolenia artystów.

We wrześniu 2021 roku w Stargardzie miała miejsce pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”, który jeszcze bardziej przybliża twórczość tego znakomitego kompozytora szerszej publiczności. Festiwal ten jest wyrazem uznania dla jego dorobku artystycznego oraz zaangażowania w rozwój muzyki w Polsce.

Przypisy

  1. Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. RadioSzczecin.pl, 10.09.2021 r. [dostęp 22.12.2021 r.]
  2. Marek Jasiński patronem Szkoły Muzycznej. [w:] Stowarzyszenie im. Profesora Marka Jasińskiego [on-line]. [dostęp 14.08.2018 r.]
  3. Marek Jasiński. [w:] pomeranica.pl [on-line]. [dostęp 14.08.2018 r.]
  4. a b c d e f g I. Charkiewicz: Marek Jasiński - biografia kompozytora. [dostęp 11.11.2018 r.]
  5. Anna Maria Kowalska: Halina Nowacka-Durnaś. [w:] Encyklopedia Pomorza Zachodniego [on-line]. Książnica Pomorska i Fundacja sedina.pl. [dostęp 11.11.2018 r.]
  6. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych. zsm2.szczecin.pl. [dostęp 11.11.2018 r.]
  7. Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. [w:] Strona internetowa PSI [on-line]. PSI. [dostęp 11.11.2018 r.]
  8. a b c d Jasiński Marek. [w:] Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw [on-line]. Akademia. [dostęp 11.11.2018 r.]
  9. (ma, mpr), [w:] Gazeta.pl Szczecin: Żegnamy Marka Jasińskiego. [dostęp 11.11.2018 r.]
  10. Stowarzyszenie im. Profesora Marka Jasińskiego. [w:] Strona internetowa Stowarzyszenia [on-line]. [dostęp 11.11.2018 r.]
  11. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie > Patron. [w:] Strona internetowa szkoły [on-line]. [dostęp 11.11.2018 r.]
  12. I. Charkiewicz: Tworczosc Marka Jasinskiego. [dostęp 11.11.2018 r.]

Oceń: Marek Jasiński (kompozytor)

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:5