Tomasz Ososiński, urodzony w 1975 roku w Stargardzie Szczecińskim, to znana postać w polskiej literaturze. Jest nie tylko poetą, ale również germanistą i filologiem klasycznym. Jego umiejętności obejmują także tłumaczenie z łaciny oraz języka niemieckiego, co świadczy o jego wszechstronności oraz bogatej wiedzy językowej.
W przeszłości pełnił funkcję adiunkta oraz kierownika w Zakładzie Starych Druków Biblioteki Narodowej. Jego praca w tym obszarze przyczyniła się do zachowania i propagowania dziedzictwa literackiego. Ososiński jest również redaktorem „Zeszytów Poetyckich”, które stanowią ważne forum dla współczesnej poezji.
Życiorys
W okresie od 1996 do 2008 roku Tomasz Ososiński był związany z Ośrodkiem Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie aktywnie uczestniczył w badaniach oraz publikacjach. Jego artykuły pojawiały się w takich czasopismach jak „Akcent”, „Cegła”, „Tygr Kulturalny”, „Akanct”, czy „Migotania, przejaśnienia”.
Ososiński również wprowadzał swoje idee na wykładach w Lingwistycznej Szkole Wyższej z siedzibą w Warszawie. Na obecnym etapie kariery, piastuje stanowisko adiunkta w Zakładzie Literatury Niemieckojęzycznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Jego prace translatorskie obejmują przekłady z języka łacińskiego oraz niemieckiego, w tym dzieła znanych twórców, takich jak Jan Dantyszek, Gottfried Benn, Friedrich Schlegel, Johann Georg Hamann, Rainer Maria Rilke, Judith Hermann, Renate Schmidgall oraz Jan Wagner.
W 2013 roku Ososiński zdobył nominację do prestiżowej Nagrody Poetyckiej SILESIUS za jego zbiór poezji pod tytułem „Pięć bajek”, wydany przez „Zeszyty Poetyckie” w Gnieźnie w 2012 roku. Jego twórczość literacka często nawiązuje do stylu Zbigniewa Herberta, co zresztą potwierdza Anna Kałuża w swoim felietonie w „Tygodniku Powszechnym”.
W dalszym toku swojego życia artystycznego, Ososiński może pochwalić się również stypendium Fundacji Lanckorońskich, co podkreśla jego uznanie w kręgach literackich.
Ważniejsze przekłady i publikacje własne
Oto wybór znaczących prac i publikacji, które ukazują dorobek Tomasza Ososińskiego. Wśród nich znajdują się zarówno opracowania, jak i tłumaczenia, które świadczą o jego szerokiej aktywności badawczej i artystycznej.
- M. Bogucka, K. Zernack, Sekularyzacja Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Hołd Pruski 1525, Warszawa 1998,
- Johann Georg Hamann, Memorabilia Sokratejskie, w: „Teoria literatury żywa. Burzliwy wiek osiemnasty” (wyd. Kamila Najdek, Krzysztof Tkaczyk), Warszawa 2006, s. 87–118,
- Wydawca inwentarza listów niemieckich Jana Dantyszka, Corpus epistularum Ioannis Dantisci Inventory of Ioannes Dantiscus German-language correspondence, 1500-1548, Warszawa-Kraków 2007,
- Współwydawca korespondencji Jana Dantyszka i Zygmunta Herbersteina, Corpus epistularum Ioannis Dantisci. Ioannes Dantiscus’ correspondence with Sigmund von Herbertstein, Warszawa-Kraków 2008,
- Matthias Göritz, Krótki sen Jakuba Vossa, Kraków 2009,
- R. M. Rilke, Druga strona natury, eseje, listy i pisma o sztuce, Warszawa 2010 (tł. i oprac.),
- G. Benn, Nigdy samotniej, Wrocław 2011,
- Pięć bajek (Zeszyty Poetyckie, seria: Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej pod red. D. Junga) Gniezno 2012.
Przypisy
- Profil osoby – Tomasz Ososiński – Uniwersytet Łódzki [online], son.uni.lodz.pl [dostęp 18.05.2024 r.]
- Dr Tomasz Ososiński nowym kierownikiem Zakładu Starych Druków - Ogłoszenia - Biblioteka Narodowa [online], web.archive.org, 22.12.2017 r. [dostęp 18.05.2024 r.]
- Nominacja do Silesiusa 2013.
- Wykładowca akademicki.
- Biografia na stronie Biblioteki Narodowej.
- Redakcja „Zeszytów Poetyckich”.
- Pięć bajek (Wydawnictwo Zeszyty Poetyckie).
- Nawiązania herbertowskie.
- Katalog Biblioteki Narodowej.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Grzegorz Grzyb (muzyk) | Albert Emil Polcyn | Friedrich Thurau (malarz) | Marek Jasiński (kompozytor) | Martin Friedland | Przemysław Gintrowski | Margaret (piosenkarka) | Bartłomiej Kotschedoff | Ryszard Maciej Nyczka | Michał Wiraszko | Arkadiusz Jabłoński (muzyk) | Jerzy Dobrzyński | Artur Ruducha | L-Pro | Ewa Kasprzyk (aktorka) | Rafał SynówkaOceń: Tomasz Ososiński