Jerzy Dobrzyński


Jerzy Jarosław Dobrzyński, urodzony 2 kwietnia 1954 roku w Stargardzie Szczecińskim, to wybitna postać w polskim świecie muzycznym.

Jako muzyk, kompozytor, a także aranżer, Dobrzyński zdobył uznanie dzięki swojemu wszechstronnemu podejściu do sztuki.

Jego wykształcenie obejmuje wiele instrumentów, w tym fortepian, skrzypce, klarnet oraz saksofon, co świadczy o jego bogatych umiejętnościach muzycznych.

Życiorys

Jerzy Dobrzyński jest utalentowanym muzykiem, który zdobył edukację w Studium im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie, gdzie kształcił się w grze na fortepianie. Uczył się także w warszawskiej PSM im. Stanisława Moniuszki, specjalizując się w skrzypcach i klarnetu. W 1971 roku swoją karierę zainaugurował w soulowej grupie Ogień, związanej z popularnymi warszawskimi klubami studenckimi, takimi jak Hybrydy i Remont.

W czerwcu 1973 roku Dobrzyński dołączył do zespołu Gramine, dla którego pisał zarówno kompozycje, jak i aranżacje, uczestnicząc w nagraniu ich debiutanckiego albumu pt. Gramine, wydanego przez Polskie Nagrania w 1974 roku. W tym samym czasie związał się z zespołem wokalnym Alibabki, co otworzyło przed nim nowe możliwości w branży muzycznej.

W latach 1974-1980 Dobrzyński założył własny zespół Gem, który zdobył popularność wśród słuchaczy. Jego najbardziej znanym utworem jest piosenka „Wysokie drzewa z mych stron”, stworzona do słów Wojciecha Młynarskiego. W swoim artystycznym dorobku Gem współpracował także z innymi wykonawcami, a w 1977 roku podczas festiwalu sopockiego wspierał solistów biorących udział w konkursie.

W 1978 roku zespół miał zaszczyt towarzyszyć Annie Jantar oraz Andrzejowi Frajntowi w programie Za każdy uśmiech, którego premiera miała miejsce 16 lutego. W tym czasie na scenie wystąpiły takie znane osobistości jak Dariusz Kozakiewicz, Rafał Rękosiewicz, a także Marek Surzyn. W 1981 roku nawiązał współpracę z piosenkarką Zdzisławą Sośnicką oraz zespołem Vox, z którym nagrał album Monte Carlo Is Great.

W 1986 roku Jerzy Dobrzyński podjął współpracę ze studiem nagrań „Malachitowa” prowadzonego przez M. Wróblewskiego, skupiając się na komponowaniu. Jego utwory wykonali m.in.: Danuta Błażejczyk, Halina Frąckowiak, Maryla Rodowicz, Jolanta Jaszkowska, oraz Ryszard Rynkowski. Jego kompozycje doczekały się współpracy z wieloma znakomitymi artystami, jak Jacek Skubikowski, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, Zbigniew Wodecki oraz Andrzej Zaucha.

Dobrzyński komponował utwory do tekstów takich twórców jak Justyny Holm, Zbigniewa Książka, Bogusława Choińskiego, Jacka Cygana, oraz wielu innych. Jego prace zdobyły uznanie i były nagradzane, m.in. w plebiscycie Muzycznej Jedynki, na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w latach 1989 oraz 1990, a także na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1990, 1991).

Uznanie Dobrzyńskiego wychodziło również poza granice Polski, gdzie zdobywał laury w miastach takich jak Stambuł i Wiedeń. Dodatkowo, stworzył muzykę do filmów animowanych, takich jak Królestwo Zielonej Polany (1994) i Kukuryków (1996), a jego instrumentalne kompozycje często znajdowały zastosowanie w filmowych dokumentach i reportażach.

Wybrane piosenki

Jerzy Dobrzyński, ceniony artysta, zostawił po sobie wiele pięknych utworów, które na długo pozostaną w pamięci jego fanów.

  • „Nie takie mnie kochały”,
  • „Byłaś serca biciem”,
  • „Co to da”,
  • „Mój ty królewiczu”,
  • „O cudzie w tancbudzie” (utwór napisany z A. Zauchą),
  • „Przed śniadaniem”,
  • „Samotna rękawiczka”,
  • „Siódmy rok”,
  • „Towards The End”,
  • „Who Loves People”,
  • „W górę głowa”,
  • „Za pazuchą nieba skrawek”,
  • „Znikąd”.

Przypisy

  1. Monte Carlo is great w Katalogu Polskich Płyt Gramofonowych
  2. a b Zespoły współpracujące z Anną. [dostęp 24.12.2014 r.]
  3. Gramine w Katalogu Polskich Płyt Gramofonowych
  4. Jan Kawecki, Wojciech Zajac: Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej – Rock ‘n’ roll 1959-1973. Kraków: Rock Serwis, 1995 r. ISBN 83-85335-25-0.

Oceń: Jerzy Dobrzyński

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:10