UWAGA! Dołącz do nowej grupy Stargard - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Baszta Tkaczy w Stargardzie


Baszta Tkaczy, znana również jako Baszta Lodowa, to imponująca konstrukcja położona w Stargardzie, której historia sięga połowy XV wieku. Budowla ta, podobnie jak Baszty Morze Czerwone, może poszczycić się zbliżonym kształtem, jednak jest od niej niższa – jej wysokość wynosi zaledwie 31 m. Część cylindryczna baszty spoczywa na solidnej kwadratowej podstawie, a górny fragment zwieńczony jest eleganckim krenelażem, nad którym wyrasta ceglany stożek.

Nie podlega wątpliwości, że Baszta Lodowa, obok kolegiaty Mariackiej oraz pozostałych murów obronnych, stanowi ważny element historyczny Stargardu. Z dniem 17 września 2010 roku, na mocy rozporządzenia Prezydenta RP, została ona uznana za pomnik historii, co podkreśla jej znaczenie w kontekście dziedzictwa kulturowego regionu.

Fasada baszty zachwyca dekoracjami z glazurowanej cegły, które są układane w stylu szachownicy w kwadratowej części oraz w romby w cylindrycznej. Na poziomie przyziemia mieści się loch więzienny, a całość wewnętrzna baszty podzielona jest na osiem poziomów, które zostały zaprojektowane do celów obserwacyjnych oraz obronnych.

W XIX wieku, podczas rozbiórki znacznej części murów obronnych miasta, istniały plany zniszczenia baszty, gdyż znajdowała się ona na trasie ówczesnej ulicy Koenigstr. (obecnie Krzywoustego). Na szczęście, głosy tych, którzy postulowali zachowanie cennych elementów obwarowań, przeważyły i Baszta Tkaczy mogła pozostać na swoim miejscu.

W okresie między 1992 a 1993 rokiem przeprowadzono gruntowny remont baszty wykonany przez pracownię Konserwacji Zabytków „Zamek” ze Szczecina. W ramach prac konserwatorskich usunięto uszkodzone fragmenty tarasów, wymieniono zniszczone cegły, uzupełniono spoiny oraz dokonano zamknięcia brakujących wejść do wnętrza budowli.

W roku 2006 Baszta Tkaczy, obok wielu innych stargardzkich zabytków, została włączona do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, co dodatkowo podkreśla jej ważność oraz atrakcyjność turystyczną.

Nazwa

Nazwa tej baszty wywodzi się z jej historycznego znaczenia, które wiąże się z obroną tego fragmentu murów, który znajdował się pomiędzy bramą Pyrzycką a basztą Tkaczy. W przypadku ewentualnego konfliktu, to właśnie cech tkaczy miał odpowiedzialność za jego obronę.

Od XVIII wieku w niegdysiejszych pomieszczeniach lochu zaczęto przechowywać lód, co przyczyniło się do powstania kolejnej nazwy, jaką baszta ta nosi – baszta Lodowa.


Oceń: Baszta Tkaczy w Stargardzie

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:8